ماساژ ژاپنی ( شیاتزو )

ماساژ ژاپنی ( شیاتزو )

«شیاتزو» از دو کلمه ژاپنی  ترکیب یافته است « شی » یعنی انگشت و « آتزو » یعنی فشار. برای کسب سلامتی کامل «شیاتزو» گرانبهاترین هنر است، که نتیجه آن حاصل از چهار هزار سال تجربه پزشکی، درمان و فلسفه ملل شرق می­باشد. با وجود اینکه «شیاتزو» از سالها پیش شناخته شده و در کشور ژاپن کاربرد عملی داشته، اما قبل از آغاز طب سوزنی در غرب، این روش ناشناخته بوده است. در هنر شیاتزو از همان نقاط کلیدی و اصلی که در طب سوزنی رایج است، استفاده می­گردد اما به جای سوزن از نیروی فشار متمرکز در انگشت شست، سایر انگشتان و کف دست با وارد ساختن فشار در همان نقاط بهره می­گیرند. مبداء و منشاء این هنر، الهام گرفته از فلسفه قدیم و کهن شرق در مفهوم وحدت می­باشد. مفهوم از وحدت، یعنی سهیم بودن زندگی عالم و فرد در یک جوهر و وابسته به یک اصول .

فرایند ماساژ: با افزایش جریان خون و لنف به ناحیه، میزان مواد غذایی رسیده و دفع مواد حاصل از متابولیسم بافتی را افزایش میدهد. ماساژ با تاثیر بر اعصاب خودمختار بدن، آرامش و وارهیدگی را به ارمغان می­آورد.

«یین» و «یانگ» ، نیروی دوگانه­ای هستند که در عالم در مقابل یکدیگر قرار دارند و شرط نیل به وحدت، وجود استقرار تعادل میان این دو نیرو است. «یین» نیروی منفی و کمبود است و «یانگ» نیروی مثبت. کره ماه، شب، آب «یین» و خورشید، روز، آتش «یانگ» هستند. در میان مفهوم «یین» و «یانگ» مطلق وجود ندارد، و با وجود تضاد میان این دو نیرو، آنها با یکدیگر هم آهنگ هستند. دو نیروی «یین» و «یانگ» ساکن نیستند و بطور مداوم در حال تغییر و تحول هستند، در صورت افزایش، «یین» به «یانگ» و در صورت تفریط ، «یانگ» به «یین» تبدیل می­گردد.هنگامی سلامتی به مخاطره خواهد افتاد که رشته تعادل میان «یین» و «یانگ» از هم گسیخته شود. در اینصورت، هدف عبارت از پیشگیری برای نیل به بهبود و به دست آوردن هم آهنگی بدن است. محققین موفق شدند، 657 نقطه را، که دارای حساسیت زیاد می­باشند، در سطح بدن متمرکز سازند، و نیز متوجه گردیدند که، تعداد زیادی از این نقاط با یکدیگر ارتباط دارند. بنابراین نقشه­هایی مانند نقشه­ها و تصاویر ترشحی، تدوین و دوازده خط سیر یا مسیر تعیین نمودند. علاوه بر دوازده مسیر زوج، دو مسیر تنظیمی نیز برای نیمه بدن ترسیم کردند.  فلسفه اساسی و عملی «شیاتزو» در یک جمله خلاصه می­شود : بخشش و هدیه . هدیه به منظور تسکین و تخفیف آلام و رنج­ها، تا همنوعان در سلامت کامل و آرامش به زندگی ادامه بدهند. نوع انسان، بطور طبیعی دارای ادوات و آلات محیر العقول با مکانیسم­های بغرنج و ظریفی است که از آن جمله می­توان دست­ها و انگشتان را نام برد. در روش «شیاتزو» ، انگشتان شست دست، سایر انگشتان و کف دست­ها بطور اختصاصی عمل می­کنند.3 روش اصلی برای انجام روش لمس، به اختصار شرح داده می­شود :- فشار با یک شست : متداول­ترین روش عبارت از فشار مستقیمی است، که به وسیله قسمت نرم انگشت شست دست وارد می­شود. باید دقت کرد که قسمت وسط انگشت یا بطور صحیح­تر ناحیه پایین­تر از قاعده ناخن انگشت، با نقطه دلخواه تماس پیدا نماید.- فشار به وسیله دو انگشت شست پهلوی هم: برای وارد کردن فشار به قسمت­های پهن، مانند ستون فقرات از دو انگشت باید استفاده نمود. دو انگشت را طوری پهلوی یکدیگر باید قرار داد که با همدیگر زاویه­ای در حدود 45 درجه تشکیل بدهند.- کف دست­ها : روش فشار به وسیله کف دست­ها، در صورتی که دست­ها به شکل پهن کاملاً باز شده باشند، برای قسمت­های وسیع مانند ناحیه تحتانی پشت، قفسه صدری و شکم مناسب می­باشد. نیروی فشار باید در وسط دست­ها متمرکز گردد و انگشتان نیز، مانند کف دست­ها، با پوست فرد مورد تمرین باید در تماس باشد.هدف از تکنیک­های طب فشاری جایگزین کردن این روش درمانی با مراقبت­های حرفه ای بهداشتی نیست. برای بیماریهای جدی نظیر ایدز ، سرطان، بیماری های قلبی و ... مشورت با یک پزشک متخصص توصیه می­شود.

/ 2 نظر / 106 بازدید
دیانا

آقا با اجازه تون ما به این نوشته تون لینک دادیم.

کیمیا

خيلي جالب بود. من هميشه دلم ميخواست راجع به متدهاي ماساژ درماني بدونم.ممنون اگه ميشه سايتهايي بهم معرفي كنيد نا بيشتر بدونم[فرشته]