ماساژ ژاپنی ( شیاتزو )
ساعت ٧:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۱٠  

ماساژ ژاپنی ( شیاتزو )

«شیاتزو» از دو کلمه ژاپنی  ترکیب یافته است « شی » یعنی انگشت و « آتزو » یعنی فشار. برای کسب سلامتی کامل «شیاتزو» گرانبهاترین هنر است، که نتیجه آن حاصل از چهار هزار سال تجربه پزشکی، درمان و فلسفه ملل شرق می­باشد. با وجود اینکه «شیاتزو» از سالها پیش شناخته شده و در کشور ژاپن کاربرد عملی داشته، اما قبل از آغاز طب سوزنی در غرب، این روش ناشناخته بوده است. در هنر شیاتزو از همان نقاط کلیدی و اصلی که در طب سوزنی رایج است، استفاده می­گردد اما به جای سوزن از نیروی فشار متمرکز در انگشت شست، سایر انگشتان و کف دست با وارد ساختن فشار در همان نقاط بهره می­گیرند. مبداء و منشاء این هنر، الهام گرفته از فلسفه قدیم و کهن شرق در مفهوم وحدت می­باشد. مفهوم از وحدت، یعنی سهیم بودن زندگی عالم و فرد در یک جوهر و وابسته به یک اصول .

فرایند ماساژ: با افزایش جریان خون و لنف به ناحیه، میزان مواد غذایی رسیده و دفع مواد حاصل از متابولیسم بافتی را افزایش میدهد. ماساژ با تاثیر بر اعصاب خودمختار بدن، آرامش و وارهیدگی را به ارمغان می­آورد.

«یین» و «یانگ» ، نیروی دوگانه­ای هستند که در عالم در مقابل یکدیگر قرار دارند و شرط نیل به وحدت، وجود استقرار تعادل میان این دو نیرو است. «یین» نیروی منفی و کمبود است و «یانگ» نیروی مثبت. کره ماه، شب، آب «یین» و خورشید، روز، آتش «یانگ» هستند. در میان مفهوم «یین» و «یانگ» مطلق وجود ندارد، و با وجود تضاد میان این دو نیرو، آنها با یکدیگر هم آهنگ هستند. دو نیروی «یین» و «یانگ» ساکن نیستند و بطور مداوم در حال تغییر و تحول هستند، در صورت افزایش، «یین» به «یانگ» و در صورت تفریط ، «یانگ» به «یین» تبدیل می­گردد.هنگامی سلامتی به مخاطره خواهد افتاد که رشته تعادل میان «یین» و «یانگ» از هم گسیخته شود. در اینصورت، هدف عبارت از پیشگیری برای نیل به بهبود و به دست آوردن هم آهنگی بدن است. محققین موفق شدند، 657 نقطه را، که دارای حساسیت زیاد می­باشند، در سطح بدن متمرکز سازند، و نیز متوجه گردیدند که، تعداد زیادی از این نقاط با یکدیگر ارتباط دارند. بنابراین نقشه­هایی مانند نقشه­ها و تصاویر ترشحی، تدوین و دوازده خط سیر یا مسیر تعیین نمودند. علاوه بر دوازده مسیر زوج، دو مسیر تنظیمی نیز برای نیمه بدن ترسیم کردند.  فلسفه اساسی و عملی «شیاتزو» در یک جمله خلاصه می­شود : بخشش و هدیه . هدیه به منظور تسکین و تخفیف آلام و رنج­ها، تا همنوعان در سلامت کامل و آرامش به زندگی ادامه بدهند. نوع انسان، بطور طبیعی دارای ادوات و آلات محیر العقول با مکانیسم­های بغرنج و ظریفی است که از آن جمله می­توان دست­ها و انگشتان را نام برد. در روش «شیاتزو» ، انگشتان شست دست، سایر انگشتان و کف دست­ها بطور اختصاصی عمل می­کنند.3 روش اصلی برای انجام روش لمس، به اختصار شرح داده می­شود :- فشار با یک شست : متداول­ترین روش عبارت از فشار مستقیمی است، که به وسیله قسمت نرم انگشت شست دست وارد می­شود. باید دقت کرد که قسمت وسط انگشت یا بطور صحیح­تر ناحیه پایین­تر از قاعده ناخن انگشت، با نقطه دلخواه تماس پیدا نماید.- فشار به وسیله دو انگشت شست پهلوی هم: برای وارد کردن فشار به قسمت­های پهن، مانند ستون فقرات از دو انگشت باید استفاده نمود. دو انگشت را طوری پهلوی یکدیگر باید قرار داد که با همدیگر زاویه­ای در حدود 45 درجه تشکیل بدهند.- کف دست­ها : روش فشار به وسیله کف دست­ها، در صورتی که دست­ها به شکل پهن کاملاً باز شده باشند، برای قسمت­های وسیع مانند ناحیه تحتانی پشت، قفسه صدری و شکم مناسب می­باشد. نیروی فشار باید در وسط دست­ها متمرکز گردد و انگشتان نیز، مانند کف دست­ها، با پوست فرد مورد تمرین باید در تماس باشد.هدف از تکنیک­های طب فشاری جایگزین کردن این روش درمانی با مراقبت­های حرفه ای بهداشتی نیست. برای بیماریهای جدی نظیر ایدز ، سرطان، بیماری های قلبی و ... مشورت با یک پزشک متخصص توصیه می­شود.

کلمات کلیدی: